„Tuberkulioze sergančių asmenų paslaugų prieinamumo gerinimas Kalvarijos savivaldybėje“
08.4.2-ESFA-R-615-41-0001
Projekto tikslas– mažinti Kalvarijos savivaldybės gyventojų sergamumą ir mirtingumą nuo tuberkuliozės, išvengti atsparių vaistams tuberkuliozės mikobakterijų atsiradimo ir plitimo.
VšĮ Kalvarijos PSPC uždavinys – užtikrinti, kad pacientas vaistus išgertų kasdien, o atėjus laikui – nukreipti konsultacijai pas pulmonologą.
- Projekto veiklos – priemonių, gerinančių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo prieinamumą tuberkulioze sergantiems asmenims, įgyvendinimas.
- Veiklos įgyvendinamos finansuojant:
- talonų maisto produktams išlaidas;
- transporto išlaidas;
- DOTS kabinetų ar kitų asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojo darbo užmokesčio išlaidas.
Preliminarus projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2018 m. rugsėjis – 2023 m. rugsėjis.
Tuberkuliozė (TB) – užkrečiamoji liga, kurią sukelia bakterija. TB bakterijos dažniausiai puola plaučius, bet jos gali pažeisti bet kurią kūno dalį, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ar galvos smegenis. Negydoma tinkamai tuberkuliozė gali būti mirtina.
Tuberkuliozė išgydoma, jei sergantis šia liga asmuo kreipiasi medicininės pagalbos ir vartoja visus gydytojo paskirtus vaistus visą nustatytą laiką.
TB bakterijos organizme žūva labai lėtai. Tam, kad vaistai sunaikintų visas tuberkuliozės bakterijas, prireikia mažiausiai 6 mėnesių. Pradėjus gydyti geriau pasijusite jau po kelių savaičių, tačiau tuberkuliozės bakterijos jūsų organizme tebebus gyvos. Būtina ir toliau vartoti vaistus tol, kol žus visos tuberkuliozės bakterijos, nors jausitės geriau ir tuberkuliozės simptomai išnyks.
Gydymas trunka mažiausiai šešis mėnesius. Jeigu gydymas sudėtingesnis ar žmogus suserga tuberkulioze nebe pirmą kartą, gali užsitęsti iki septynių aštuonių mėnesių. Jei nustatoma, kad tuberkuliozės sukėlėjas atsparus pagrindiniams vaistams (rifampicinui ir izoniazidui), gydymas užtrunka net dvejus metus ar dar ilgiau.
Geriausias būdas neplatinti tuberkuliozės – tinkamai vartoti vaistus ir vykdyti visus gydytojo nurodymus. Jei gydotės namie ir nuo jūsų galima užsikrėsti, privalote laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad apsaugotumėte aplinkinius.
Lietuvoje yra įvesta tiesiogiai kontroliuojamo tuberkuliozės gydymo strategija (TKGS, angų k. DOTS). Vienas iš pagrindinių momentų yra kiekvienos tabletės suvartojimas medicinos personalo kontrolėje. Ambulatorinio gydymo fazėje ligoniai privalo atvykti gydytis į DOTS kabinetą. Taip užtikrinami geri gydymosi rezultatai.